Τέσσερις έφηβες, αγαπημένες φίλες ετοιμάζονται για τη νέα σχολική χρονιά στο λύκειο. Αν και διαφέρουν στο χαρακτήρα έχουν ένα κοινό σημείο: λατρεύουν τη μόδα! Στο νέο τους σχολικό περιβάλλον η φιλία τους θα δοκιμαστεί και οι σχέσεις τους θα κλονιστούν αλλά γρήγορα θα συνειδητοποιήσουν πως τίποτα δεν αξίζει αν δεν έχεις δίπλα σου καλούς φίλους για να το μοιραστείς...
Το 2001 ο Carter Bryart σχεδίασε 4 κούκλες με τα χαρακτηριστικά που κάθε γυναίκα ονειρεύεται και τις ονόμασε BRATZ. Αποτέλεσμα: οι κούκλες αυτές να ξεπεράσουν σε ετήσιες πωλήσεις την αντίπαλο τους Barbie και να γίνουν πηγή έμπνευσης για μουσικές, τηλεοπτικές και σήμερα κινηματογραφικές παραγωγές.