Ειδήσεις
Ελλάδα - Γαλλία preview
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου 2011
12:34
Απόψε λίγο μετά τις 7 θα ξέρουμε αν οι Γάλλοι έπραξαν σωστά με την επιλογή τους να διαλέξουν την Εθνική Ελλάδος ως αντίπαλο τους για την φάση των 8 της διοργάνωσης. Πάντως η προϊστορία των αναμετρήσεων των δυο ομάδων σε Ευρωμπάσκετ δεν είναι υπέρ αυτής της επιλογής των Γάλλων καθώς σε 16 αγώνες μετρούν 10 ήττες.

Τελευταία φορά που οι δυο ομάδες συναντηθήκαν σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας στη τελευταία αγωνιστική των ομίλων , με την Εθνική να γνωρίζει στο τέλος μια μάλλον ευεργετική ήττα μιας και έτσι, έπαιξε με την Τουρκία στον προημιτελικό, την οποία και απέκλισε, ενώ οι Γάλλοι έπεσαν πάνω στην πανίσχυρη Ισπανία και διασυρθήκαν.

Ωστόσο αυτή τη φορά το φαβορί είναι η Γαλλία, καθώς έχει κάνει σπουδαία παιχνίδια στο τουρνουά χάνοντας μόνο ένα παιχνίδι ,και αυτό ηθελημένα, από τους Ισπανούς. Από την άλλη η Εθνική μας έχοντας πολλές απουσίες παρουσιάζει αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοση της.

Η στατιστική των δυο ομάδων

Γαλλία Ελλάδα
81.0 πόντοι
52.5% (25.0/47.6) δίποντα 51.2% (19.3/37.6)
34.3% (4.4/12.8) τρίποντα 31.2% (6.0/19.3)
81.3% (17.9/22.0) ελεύθερες βολές 79.1% (14.6/18.5)

Ασταμάτητα τα Σκόπια

Τα Σκόπια έκαναν την μεγαλύτερη έκπληξη στην διοργάνωση και μια από τις μεγαλύτερες που έχουμε δει ποτέ σε Ευρωμπάσκετ. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε υπέταξαν και τους διοργανωτές Λιθουανούς μπαίνοντας έτσι στην ζώνη των μεταλλείων (σημειώνοντας παράλληλα ίσως την μεγαλύτερη αθλητική επιτυχία της γειτονικής χώρας).

Το παιχνίδι είχε έναν πολύ γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ,παίρνοντας δύναμη και από τους χιλιάδες Λιθουανούς που είχαν κατακλίσει το γήπεδο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι Λιθουανοί κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με διαφορά 7 πόντων (17-10), χωρίς όμως να καταφέρουν να την διατηρήσουν, αφού οι Σκοπιανοί παγώνοντας έξυπνα τον ρυθμό του αγώνα ροκάνισαν την διαφορά με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με το σκορ να είναι 20-18 υπέρ των Λιθουανών.

Στη δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί συνέχισαν να προηγούνται έχοντας μικρή διαφορά, με τους Σκοπιανούς να μένουν στην διεκδίκηση του ματς χάρη στον έλεγχο των ριμπάουντ παρά το γεγονός ότι σούταραν με ποσοστό 35% έναντι του 60% των Λιθουανών . Το δεκάλεπτο έληξε με τους Λιθουανούς να είναι πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (34-30).

Οι δυο ομάδες βγήκαν από τα αποδυτήρια αποφασισμένες αμφότερες να πάρουν την νίκη. Οι Λιθουανοί κατάφεραν να πάρουν δυο φορές μια μικρή διαφορά 6 πόντων (30-36, 32-38), αλλά οι μαχητικοί Σκοπιανοί επανήλθαν στο ματς, ισοφάρισαν σε 38-38 μετά από τρίποντο του Στογιανόφσκι, ενώ ο ΜακΚάλεμπ με βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (42-41). Στο τέλος του δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναπεράσουν μπροστά με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στο τριακοστό λεπτό 50-47.

Στο τελευταίο μέρος πάλι ήταν οι Λιθουανοί που φαινόταν να ελέγχουν το ματς παίρνοντας εκ νέου μια μικρή διαφορά πέντε πόντων. Αλλά ο φανταστικός, για έναν ακόμα αγώνα ΜακΚάλεμπ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, έκανε το ντράιβ και μείωσε σε 63-65.Ο πιο έμπειρος ίσως παίκτης των Λιθουανών Σονγκάιλα αποδείχτηκε μοιραίος στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα καθώς έδωσε την μπάλα στα χέρια των Σκοπιανών και ο Ιλιέφσκι με τρίποντο έγραψε το 66-65 στα 11'' πριν το τέλος του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τον Ιλιέφσκι να ευστοχεί σε ελεύθερη βολή .

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 30-34, 49-52, 67-65

Σκόπια (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 12(2), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 23(1), Στογιανόφσκι 15(5), Άντιτς 8(1), Τσεκόφσκι 2, Σαμαρτζίσκι 7

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 6, Καλνιέτις 9(1), Πότσιους 2, Γιανκούνας 4, Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 9(1), Βαλαντσιούνας 3, Λαβρίνοβιτς, Γιασικεβίτσιους 7, Γιαβτόκας 13