30/11/1990
Ηλικία
34
Βιογραφικό
Ο Λευτέρης Πετρούνιας (Αθήνα, 30 Νοεμβρίου 1990) είναι Έλληνας γυμναστής και ολυμπιονίκης με ύψος 1,64 μ. και βάρος 62 κιλών και διακρίνεται ιδιαίτερα στο αγώνισμα των κρίκων.

Έχει αναδειχθεί χρυσός ολυμπιονίκης το 2016, 4 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και 4 φορές πρωταθλητής Ευρώπης.

Ξεκίνησε την ενόργανη γυμναστική σε ηλικία 5 ετών στον Πανιώνιο αλλά το 2005 σε ηλικία 15 ετών έκανε την επανάστασή του, εγκαταλείποντας προσωρινά το άθλημα για να επιστρέψει σε αυτό το 2008, αποφασισμένος να γράψει ιστορία.

Κάποια στιγμή είχε εκφράσει την επιθυμία να ασχοληθεί με το πατινάζ. «Όλα αυτά μέσα στο γυμναστήριο, το τραμπολίνο, το δίζυγο, τα στρώματα, τα είδα τότε σαν έναν μεγάλο παιδότοπο, σαν μια τεράστια παιδική χαρά», έχει δηλώσει ο ίδιος.

Στο Λύκειο υπήρξε ιδιαίτερα δημοφιλής, γεγονός που τον ανέδειξε σε πρόεδρο του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου του.

Εκείνη την εποχή ανακάλυψε την άλλη μεγάλη του αγάπη, το παρκούρ, το οποίο συνεχίζει μέχρι και σήμερα όταν έχει χρόνο καθώς τον βοηθά τόσο στην ελαστικότητα όσο και ως εκτόνωση.

Καριέρα

2010
Στις 12 Σεπτεμβρίου κατέλαβε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ενόργανης Γυμναστικής στη Γάνδη, ενώ δύο μήνες περίπου αργότερα, στις 20 Νοεμβρίου, κατέκτησε την έκτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Γλασκώβη .

2011
Στις 12 Μαρτίου έλαβε την δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ενόργανης Γυμναστικής στο Κότμπους. Στις 9 Απριλίου ήρθε η τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Μετά το καλοκαίρι, ήρθαν οι πρωτιές σε τρία συνεχόμενα Παγκόσμια Κύπελλα Ενόργανης Γυμναστικής. Αρχικά η πρώτη θέση στη Γάνδη στις 4 Σεπτεμβρίου, στη συνέχεια η πρώτη θέση στο Μάριμπορ στις 24 Σεπτεμβρίου και η χρονιά έκλεισε με την πρώτη θέση στην Οστράβα στις 3 Δεκεμβρίου.

2012
Με πρώτη θέση έκλεισε και το 2012, με τον Λευτέρη Πετρούνια να κερδίζει στο Challenge Cup στην Οστράβα στις 21 Νοεμβρίου. Νωρίτερα, είχε κερδίσει πρώτες θέσεις σε Παγκόσμια Κύπελλα και Challenge Cups όλη τη χρονιά.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στις 27 Μαΐου κατέλαβε την πέμπτη θέση. Ο Πετρούνιας αναδείχθηκε πρώτος στην παγκόσμια κατάταξη της FIG στους κρίκους.

2013
Ο Λευτέρης Πετρούνιας επανέλαβε την πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στις 20 Μαΐου, αλλά αυτή τη χρονιά αναδείχθηκε τέσσερις φορές πρώτος σε Παγκόσμια Κύπελλα και Challenge Cups σε Λα Ρος, Γ... Διαβάστε περισσότερα
άνδη, Λιουμπλιάνα, Όσιγιεκ.

O Πετρούνιας παρέλαβε επίσης έπαθλο του νικητή στην ετήσια παγκόσμια κατάταξη της FIG για τους κρίκους, καθώς ήταν ο καλύτερος στο όργανό του για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά βάσει τον πόντων, που συγκέντρωσε στους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου και συγκεκριμένα με τις προηγούμενες πρωτιές, που είχε μέσα στη χρονιά.

2014
Το 2014 ξεκίνησε με μια δεύτερη θέση στο Challenge Cup του Κότμπους και μια τρίτη θέση στο Challenge Cup του Όσιγεκ. Στις 24 Ιουνίου, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Στις 25 Μαΐου, πήρε την πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, στην Σόφια της Βουλγαρίας. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Νανίγκ της Κίνας κατέλαβε την έκτη θέση.

2015

Στις αρχές του 2015, και συγκεκριμένα τον Φεβρουάριο, η αρμόδια επιτροπή της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας έδωσε το όνομα του Λευτέρη Πετρούνια σε μία άσκηση στους κρίκους. Η άσκηση αυτή αξιολογήθηκε με βαθμό δυσκολίας Ε, δηλαδή 0,50 βαθμούς. Ο Λευτέρης Πετρούνιας εκτέλεσε τη συγκεκριμένη άσκηση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Σόφια της Βουλγαρίας.

Στις 18 Απριλίου στο Μονπελιέ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.

Στις 20 Ιουνίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, στους πρώτους Ευρωπαϊκούς αγώνες που έγιναν στο Μπακού.

Στις 27 Σεπτεμβρίου κατέκτησε το χρυσό στο Γκράν Πρι του Σομπατέλι με 16.200 βαθμούς που αποτελεί και την κορυφαία επίδοση της καριέρας του.

Στις 31 Οκτωβρίου κατέκτησε το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της ενόργανης γυμναστικής, στη Γλασκώβη με 15,800 βαθμούς. Η διάκριση του δίνει και το «εισιτήριο» της απευθείας πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

2016

Στις 25 Μαρτίου του 2016 ο Λευτέρης Πετρούνιας με 15.875 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Ντόχα του Κατάρ.

Στις 21 Απριλίου 2016, ο παγκόσμιος πρωταθλητής της γυμναστικής έγινε ο πρώτος Λαμπαδηδρόμος στην Τελετή Αφής της Φλόγας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.

Παρέλαβε το Ολυμπιακό Φως από την πρωθιέρεια, στην Τελετή Αφής στην Αρχαία Ολυμπία. Στη συνέχεια ο Πετρούνιας μεταλαμπάδευσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον δεύτερο Λαμπαδηδρόμο, τον Βραζιλιάνο πρώην αθλητή του βόλεϊ Ζιοβάνι Γκάβιο.

Στις 29 Μαΐου 2016 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο 32ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στη Βέρνη της Ελβετίας. Ήταν κορυφαίος όλων στον τελικό των κρίκων με 15.866 βαθμούς.

Μάλιστα, ο Πετρούνιας έγινε ο πρώτος αθλητής την τελευταία 20ετία, που κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο συγκεκριμένο όργανο, στον 6ο μεγάλο τελικό της καριέρας του, σε ισάριθμες συμμετοχές σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα[2].

Ο πρωταθλητής προκρίθηκε στον τελικό των κρίκων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο και στις 15 Αυγούστου 2016, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με 16.000 πόντους (6.800 δυσκολία και 9.200 για την εκτέλεση).

2017
Ο Έλληνας πρωταθλητής της ενόργανης γυμναστικής κατέλαβε την πρώτη θέση στο στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης “AGF Trophy 2017” με 15,466 βαθμούς, αφού εκτέλεσε εξαιρετικά το πρόγραμμά του με συντελεστή δυσκολίας 6,30.

Τον Απρίλιο του 2017 κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη φορά το χρυσό μετάλλιο, με 15.433 βαθμούς, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που έγινε στο Κλούζ.

2018
Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενόργανης γυμναστικής που διεξήχθη στη Γλασκώβη. Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης συγκέντρωσε 15,333 βαθμούς και το 8ο συνεχόμενο χρυσό που κατακτά τους τελευταίους 22 μήνες.

Τον Αύγουστο του 2018 ο Πετρούνιας αναδείχθηκε για 4η συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητής Ευρώπης με 15.466 βαθμούς στον τελικό των κρίκων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Γλασκώβη, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ιταλού Γιούρι Kέκι.[8]

Την επιτυχία του ακολούθησε με την κατάκτηση για τρίτη φορά του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα τον Νοέμβριο του 2018, με 15.366 . Αξιοσημείωτο είναι πως "κατέβηκε" στην Ντόχα όντας τραυματίας και έχοντας ως εκκρεμότητα ένα χειρουργείο.

2019
Στο παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους τον Νοέμβριο του 2019 κατέκτησε την 2η θέση με βαθμολογία 14.866.

Οικογένεια

Είναι πατέρας δύο παιδιών από τη σύζυγό του (2019) Βασιλική Μιλλούση.
Φωτογραφίες
Τελευταίες ειδήσεις
Το Βραβείο Ήθους Nova  στην οικογένεια του Λευτέρη Πετρούνια και της Βασιλικής Μιλλούση Το Βραβείο Ήθους Nova στην οικογένεια του Λευτέρη Πετρούνια και της Βασιλικής Μιλλούση   πριν 2 μήνες
Ο Λευτέρης Πετρούνιας στο μπάνιο! Δείτε το βίντεο μέχρι τέλους… Ο Λευτέρης Πετρούνιας στο μπάνιο! Δείτε το βίντεο μέχρι τέλους…  πριν 4 μήνες
Αποκαλυπτική η Βασιλική Μιλλούση: «Ο Λευτέρης δεν ήθελε να κοινοποιήσουμε τον γάμο μας» Αποκαλυπτική η Βασιλική Μιλλούση: «Ο Λευτέρης δεν ήθελε να κοινοποιήσουμε τον γάμο μας»  πριν 6 μήνες
Λευτέρης Πετρούνιας: Λευτέρης Πετρούνιας: "Χρυσός" στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κότμπους  πριν 1 έτος
Βασιλική Μιλλούση-Λευτέρης Πετρούνιας: Ο φοβερός χορός τους στο... Tik-Tok! Βασιλική Μιλλούση-Λευτέρης Πετρούνιας: Ο φοβερός χορός τους στο... Tik-Tok!  πριν 1 έτος
Λ. Πετρούνιας: Η εντυπωσιακή αλλαγή του look του… σε μία φωτογραφία! Λ. Πετρούνιας: Η εντυπωσιακή αλλαγή του look του… σε μία φωτογραφία!  πριν 1 έτος
Βασιλική Μιλλούση – Λευτέρης Πετρούνιας: Καλωσόρισαν το 2023 με την πιο τρυφερή φωτογραφία! Βασιλική Μιλλούση – Λευτέρης Πετρούνιας: Καλωσόρισαν το 2023 με την πιο τρυφερή φωτογραφία!  πριν 1 έτος
Λευτέρης Πετρούνιας: Δείτε τον στο Κατάρ στον καλύτερο τελικό όλων των εποχών! Λευτέρης Πετρούνιας: Δείτε τον στο Κατάρ στον καλύτερο τελικό όλων των εποχών!  πριν 2 χρόνια
Γ. Κωνσταντάτος - Λ. Πετρούνιας: Δήμαρχος και Ολυμπιονίκης… μαζί για καλό σκοπό! Γ. Κωνσταντάτος - Λ. Πετρούνιας: Δήμαρχος και Ολυμπιονίκης… μαζί για καλό σκοπό!  πριν 2 χρόνια
Λευτέρης Πετρούνιας: Λευτέρης Πετρούνιας: "Εξετάζει" το τραυματισμένο πόδι του Σάκη Τανιμανίδη!  πριν 2 χρόνια