Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2012
15:11
Δείτε τους νικητές, ανά κατηγορία, των
Βραβείων της Bρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου και Τηλεόρασης (BAFTA - British Academy of Film and Television Arts).
Όπως ήταν αναμενόμενο, η ταινία που "σάρωσε" ήταν η νέα δημιουργία του
Μισέλ Χαζαναβίσιους,
The Artist.
Ο ταλαντούχος Γάλλος σκηνοθέτης και σεναριογράφος δικαιώνεται απόλυτα για την έμπνευση και, κυρίως, για την τόλμη του να παρουσιάσει εν έτει 2011 μια ταινία που, εκτός από ασπρόμαυρη, είναι και σχεδόν ολόκληρη βωβή.
Η ταινία
"The artist" έχοντας
12 υποψηφιότητες, κέρδισε
7 Βραβεία: Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Πρωτότυπου Σεναρίου, Α' Ανδρικού Ρόλου, Μουσικής, Κοστουμιών και Φωτογραφίας.
Best Film
The Artist
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Οι απόγονοι
Drive
Οι υπηρέτριες
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι
Alexander Korda Award for Outstanding British Film of the Year
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Επτά μέρες με τη Μέριλιν
Senna
Shame
Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν
Best Actor
Ζαν Ντιζαρντέν για την ταινίαThe Artist
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Τζορτζ Κλούνεϊ για την ταινία
Οι απόγονοι
Μάικλ Φάσμπεντερ για την ταινία
Shame
Γκάρι Όλντμαν για την ταινία
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι
Μπραντ Πιτ για την ταινία
Moneyball
Best Actress
Μέριλ Στριπ για την ταινία Η Σιδηρά Κυρία
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Μπερενίσε Μπέζο για την ταινία
The Artist
Βαϊόλα Ντέιβις για την ταινία
Οι υπηρέτριες
Τίλντα Σουίντον για την ταινία
Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν
Μισέλ Γουίλιαμς για την ταινία
Επτά μέρες με τη Μέριλιν
Best Supporting Actor
Κρίστοφερ Πλάμερ για την ταινία Οι πρωτάρηδες
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Κένεθ Μπράνα για την ταινία
Επτά μέρες με τη Μέριλιν
Τζιμ Μπρόουνμπεντ για την ταινία
Η Σιδηρά Κυρία
Τζόνα Χιλ για την ταινία
Moneyball
Φίλιπ Σέιμουρ Χόφμαν για την ταινία The Ides of March
Best Supporting Actress
Οκτάβια Σπένσερ για την ταινία Οι υπηρέτριες
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Τζέσικα Τσαστέιν για την ταινία
Οι υπηρέτριες
Τζούντι Ντεντς για την ταινία
Επτά μέρες με τη Μέριλιν
Μελίσα Μακάρθι για την ταινία Bridesmaids
Κάρεϊ Μάλιγκαν για την ταινία
Drive
David Lean Award for Achievement in Direction
Μισέλ Χαζαναβίσιους για την ταινία The Artist
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Τόμας Άλφρεντσον για την ταινία
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι
Λιν Ράμσει για την ταινία
Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν
Νίκολας Βίντινγκ Ρεφν για την ταινία
Drive
Μάρτιν Σκορτσέζε για την ταινία Hugo
Best Screenplay (Original)
The Artist: Μισέλ Χαζαναβίσιους
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Φιλενάδες: Annie Mumolo, Kristen Wiig
Εκτός νόμου και χρόνου: John Michael McDonagh
Η Σιδηρά Κυρία: Abi Morgan
Μεσάνυχτα στο Παρίσι: Woody Allen
Best Screenplay (Adapted)
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι: Bridget O'Connor, Peter Straughan
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Οι απόγονοι: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
Οι υπηρέτριες: Tate Taylor
Αι ειδοί του Μαρτίου: George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball: Steven Zaillian, Aaron Sorkin
Best Cinematography
The Artist: Guillaume Schiffman
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Το κορίτσι με το τατουάζ: Jeff Cronenweth
Hugo: Robert Richardson
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι: Hoyte Van Hoytema
Το άλογο του πολέμου: Janusz Kaminski
Best Editing
Senna: Gregers Sall, Chris King
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
The Artist: Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
Drive: Matthew Newman
Hugo: Thelma Schoonmaker
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι: Dino Jonsäter
Best Production Design
Hugo: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
The Artist: Laurence Bennett, Robert Gould
Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου, Μέρος 2ο: Stuart Craig, Stephenie McMillan
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
Το άλογο του πολέμου: Rick Carter, Lee Sandales
Best Costume Design
The Artist: Mark Bridges
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Hugo: Sandy Powell
Τζέιν Έιρ: Michael O'Connor
Επτά μέρες με τη Μέριλιν: Billy West
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι: Jacqueline Durran
Anthony Asquith Award for Film Music
The Artist: Ludovic Bource
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Το κορίτσι με το τατουάζ: Trent Reznor, Atticus Ross
Hugo: Howard Shore
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι: Alberto Iglesias
Το άλογο του πολέμου: John Williams
Best Make Up/Hair
Η Σιδηρά Κυρία
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
The Artist
Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου, Μέρος 2ο
Hugo
Επτά μέρες με τη Μέριλιν
Best Sound
Hugo
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
The Artist
Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου, Μέρος 2ο
Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι
Το άλογο του πολέμου
Best Achievement in Special Visual Effects
Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου, Μέρος 2ο
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Οι περιπέτειες του Τεντέν: Το μυστικό του μονόκερου (3D)
Hugo
Ο πλανήτης των πιθήκων: Η εξέγερση
Το άλογο του πολέμου
Best Film not in the English Language
Το δέρμα που κατοικώ
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Μέσα από τις φλόγες
Πίνα Μπάους
Potiche
Ένας χωρισμός
Best Animated Feature Film
Rango
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Οι περιπέτειες του Τεντέν: Το μυστικό του μονόκερου (3D)
O γιος του Αϊ Βασίλη
Best Documentary
Senna
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
George Harrison: Living in the Material World
Project Nim
Orange Wednesdays Rising Star Award
Adam Deacon
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Chris Hemsworth
Tom Hiddleston
Chris O'Dowd
Eddie Redmayne
Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
Τυραννόσαυρος: Πάντι Κόνσινταϊν, Diarmid Scrimshaw
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Attack the Block: Joe Cornish
Black Pond: Will Sharpe, Tom Kingsley, Sarah Brocklehurst
Coriolanus: Ralph Fiennes
Submarine: Richard Ayoade
Best Short Animation
A Morning Stroll
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Abuelas
Bobby Yeah
Best Short Film
Pitch Black Heist
Οι υπόλοιποι υποψήφιοι ήταν:
Chalk
Mwansa the Great
Only Sound Remains
Two & Two